HISTORIE A SOUČASNOST PLEMENE


Game-Lad pes nar. 17.8.1935Jako většina psů typu bull, tak i předkové SBT byli v historii využíváni k zápasům se zvířaty. Do Anglie se předchůdci staforda dostali spolu s Římany. Křížením psů typu bull a terrier začal vznikat dnešní Staffordshire Bull Terrier.

Jedním z prvních chovatelů Staffordů byl Joseph Dunn, který se zasloužil o uznání plemene anglickým Kennel Clubem. V květnu 1935 také sezval své přátele a chovatele SBT k setkání a byl založen „The Originál Staffordshire Bull Terrier Club“. V červnu 1935 bylo plemeno poprvé vystaveno na „Great Hertfordshire Open Show“.V témže roce byl SBT uznán FCI jako samostatné plemenoRum Bottle.
Plemeno Staffordshire Bull Terrier je jediné psí plemeno, které má svůj znak - . Tento uzel, který je zobrazován v souvislosti s tímto plemenem je téměř nepřehlédnutelný. Původně to byl jen znak kraje Staffordshire, odkud toto milé plemeno pochází. Byl to kraj horníků a dělníků z oceláren a porcelánek. Ti se také na vývoji SBT podíleli. Při práci v dole byli horníci jištěni lanem, které měli uvázané kolem opasku. Na pevnosti uzlu mnohdy závisel život horníka. Tím se uzel dostal do znaku kraje a do znaku plemene. Není jen tahem štětce na erbu, nebo ozdoba na psím obojku. Je to víc, je to symbol pevného přátelství.

Chov SBT v Čechách se datuje rokem 1989, kdy byla dovezena první chovná fena.

Současný stafford je rodinný pes, který svou rodinu miluje, obzvláště pak děti. Liones fena nar. 15.12.1933S nadšením uvítá každou příležitost dovádět se svým pánem, je temperamentní a vždy dobře naladěný. V čase nepřítomnosti svého pána spí a lenoší nejlépe na křesle nebo na pohovce. SBT je středně velký , svalnatý pes s krátkou srstí, která nepotřebuje větší údržbu. Dožívá se 10 – 12 let. Existují ale i starší jedinci, např. osmnáctiletá fena Tina, která žije v Anglii. Toto plemeno je všestranně využitelné. Svými výkony na kynologickém cvičišti mnohdy zastíní výkony německých ovčáků a jiných služebních plemen. Zástupci této psí rasy působí i v canisterapii, jako záchranáři a také v jiných psích sportech např. agility. Staffíčka si prostě zamilujete.